Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez mało dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że stanowić w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w planu wywołania u nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Potrzeba jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Więcej na środę rano w własnym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić trzymają się krajowi konsultanci w określonych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Owoców Biobójczych.

– Dołączamy do kwestie bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co czynić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w trybie „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to znacznie tani lek podawany przy cukrzycy typu II i stosowany przez wielką liczbę pacjentów. Od wielu lat poleca się o tej podstaw jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a zatem nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Szacuje się, że w Polsce traktuje ją jeszcze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest właśnie najciekawszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale same często przy leczeniu cukrzycy kształtu I. Od paru lat leki z tą podstawą czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto skoro jej unikalne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z naszych wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji a w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zapewniają w leki niemal wszą Europę. Niepożądaną podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wysoce delikatny dla wątroby. Ma te działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z swoich źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem określa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się a za parę lat okazać, że odporni na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej części NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co wysoko

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne artykuły będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba przystąpić do sytuacje poważnie, zarazem jednak nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co dlatego powinni robić cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do naszego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacje od przekazanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co wysoko. Możliwe jest przestawianie pacjentów na kolejne leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z zasady mniej wygodne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmianie zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w myśli. W praktyce aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego daniem jeśli zostanie podjęta opinia o wstrzymaniu leków z metforminą w obrocie, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dobę. Poprawienie ich na indywidualne produkty lecznicze że stanowić mądre i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych preparatów z sektora europejskiego – co jest kiedy daleko praktyczne – że stanowić tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina płaci się przerażający – uważa Marek Tomków.

Leki na rodzimym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments