Czy Polacy lubią pić kawę?

Dlaczego warto kupić ekspres do kawy?

Warto przeczytać

Zanim przejdę do odpowiedzi na pytanie dlaczego warto kupić ekspres do kawy chciałabym zatrzymać się i opowiedzieć dwa słowa na temat ekspresów. Nie zakładaj na wstępie, że nie stać Cię na taki luksus. Wśród kilku głównych grup ekspresów faktycznie znajdziesz modele za kilka tysięcy złotych. Jeśli szukasz tańszej opcji- takie zaczynają się już od kilkuset złotych.

Kiedyś ekspres do kawy postrzegany był jako element luksusowy. Coraz częściej jednak pojawia się w domach. Prawdziwi kawosze bez wychodzenia z domu mogą zaparzyć aromatyczną kawę dla siebie i całej rodziny.

W dużym skrócie wyróżniamy 3 najbardziej popularne ekspresy do kawy (sypanej, bądź ziarnistej),

Pierwszy z nich to model przelewowy. Tanie i proste rozwiązanie. Gorącą wodą zalewasz mieloną kawę w papierowym filtrze. Kawa przelewa się powoli do dzbanka. Ekspres może posiadać podgrzewanie dzbanka, aby dłużej cieszyć się ciepłą kawą. Smak przelewowej kawy jest oryginalny. Dużą zaletą ekspresu jest jego cena. Jako wady wymieniłabym konieczność korzystania z filtra, brak możliwości spienienia mleka oraz możliwość użycia jedynie już zmielonej kawy.

Bardziej zaawansowany model ekspresu to ekspres ciśnieniowy półautomatyczny. Kawa z ekspresu półautomatycznego, zwanego kolbowym pozwala cieszyć się dobrym smakiem kawy za przyzwoitą cenę. Tutaj także wykorzystywana jest kawa już zmielona, wiele modeli ekspresów posiada jednak dodatkowy spieniacz do mleka. Wadą jest konieczność usuwania fusów i napełniania kolby przed każdym użyciem.

Najbardziej zaawansowanym modelem jest automatyczny ekspres ciśnieniowy. Picie kawy z takiego ekspresu najbardziej przypomina kawę, którą dostaniesz w kawiarni. Tutaj wachlarz cenowy jest bardzo szeroki- w zależności od preferencji. Ekspres bezpośrednio przed przyrządzeniem kawy mieli wsypane ziarna. Użytkownik ma możliwość wybrać moc i rodzaj kawy. Zintegrowany spieniacz pozwala przygotować niemal idealną pianę. Największą wadą jest po prostu cena.

Jak widzisz- kawa z ekspresu niejedno ma imię. Czy zatem warto kupić ekspres do kawy?

Kawosze odpowiedzą, że oczywiście warto. Taka będzie również moja odpowiedź, mimo że dla mnie jedna kawa dziennie jest w zupełności wystarczająca.

Ekspres umożliwia spożycie kawy najbardziej przypominającą tą z kawiarni. Pijąc kawę w domu oszczędzamy realne pieniądze. Jeśli nie jesteś pewien, czy ekspres do kawy sprawdzi  się u Ciebie- nie musisz od razu kupować najdroższego modelu.

Decydując się na ekspres przelewowy- jednorazowy wydatek będzie mniejszy. Jeśli zakochasz się w kawie z ekspresu- zawsze będziesz mógł wymienić go na nowszy/ inny model. Pamiętaj, że w tym przypadku konieczny będzie zakup filtrów. Wybierając model półautomatyczny tylko chwila przygotowania dzieli Cię od spożycia pysznej kawy. Decydując się na automatyczny- codziennie możesz poczuć się jak w kawiarni.

Dla mnie te chwile w domowym zaciszu, kiedy delektuję się filiżanką kawy warte są wydatku. Bez konieczności wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy jesteś w stanie przenieść się w świat pysznej kawy. Nie tylko smak, ale i zapach sprawia, że chwila z kawą w domu bardzo przypomina wrażenia których doświadczysz w kawiarni. Posiadając ekspres na własność nie ma ograniczeń – możesz korzystać z niego w dowolnym momencie. Nieważne, czy ochota na pyszną kawę pojawi się rano, czy po południu- masz możliwość wypić napój tak dobry, na jaki zasługujesz. Czy nadal posiadanie ekspresu jest luksusem? Powiedziałabym, że tak- ponieważ nie ma go każdy. Jest jednak dobrem, na który coraz więcej osób może sobie pozwolić. Prawdziwy kawosz zasługuje na taki luksus.

Podjęcie decyzji nie jest łatwe- wymaga analizy zarówno budżetu jak i potrzeb. Niezależnie, na który model się zdecydujesz gwarantuję, że nie będziesz żałować.

Gdybym miała podsumować, dlaczego warto zdecydować się na ekspres na pewno wymieniłabym możliwość wypicia pysznej kawy w dowolnym momencie w zaciszu domu, w towarzystwie bliskich. Smak kawy pitej na co dzień podobny będzie do tego oferowanego w kawiarniach. Finalnie posiadanie ekspresu w domu prowadzi więc do oszczędności. Po co więc wychodzić do kawiarni, skoro możesz mieć kawiarnię u siebie?

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments